Operațiunea “Sticla Strategică”

La Ocolul Silvic Fruntașii de Sus, la doar o aruncătură de con de brad de granița cu Ucraina, pădurarii au fost convocați de urgență la ședință. Pe ușă scria mare:
„Strict confidențial – doar pentru personalul drujbist!”
Inginerul-șef, nea Mitrică, a trântit o hartă pe masă și a început discursul cu o voce gravă:
– Băieți, e groasă treaba! Dacă, Doamne ferește, vin rușii… noi suntem prima linie de apărare!
Pădurarii au tăcut. Doar Ghiță, ăla mai hâtru, a ridicat mâna:
– Șefu’, și ce facem, îi atacăm cu cioatele?
– Nu, bre, a zis Mitrică, bătând cu degetul în hartă. Avem un plan strategic aprobat verbal de minister: Operațiunea “Sticla Strategică”.
– Adică?
– Adică plantăm sticle de vodcă de-a lungul frontierei. Cu etichetă lucioasă, să lucească în soare. Când vin rușii, se opresc, se încurcă, beau, și până se dezmeticesc, noi dăm alarma!
Ion, pădurarul bătrân, dă din cap aprobator:
– Corect, șefu’. Să ne folosim de punctele lor slabe. Ca la capcanele pentru mistreți!
S-au apucat oamenii de treabă: săpau gropi, înfășurau sticle în mușchi de copac, puneau câte o etichetă scrisă de mână: “Vodka – ediție limitată, import Tiraspol.”
Când a venit seara, pădurea arăta ca o plantație de speranță alcoolică.
A doua zi, la raport, Mitrică a venit mândru:
– Misiune îndeplinită, tovarăși! Dacă trece cineva granița, sigur se oprește la degustare!
– Să trăiți, șefu’! zice Ghiță.
– Da’ dacă vin ucrainenii?
– A, pentru ei am lăsat niște borș și câteva borcane de murături, zice Mitrică zâmbind. Suntem oameni, nu barbari!
Și astfel, Ocolul Silvic Fruntașii de Sus a devenit primul ocol din țară cu “barieră strategică de apărare contra rușilor ”.
Iar pădurarii încă se laudă: “La noi pacea se ține cu sticla, nu cu arma.”





